2019 Melbourne Cup Weights
Written by Administrator   

 

Image 

2019 Melbourne Cup Weights

   

Horse

   

Trainer

Ballot

Weight

   

1

 

KEW GARDENS (IRE)

   

Aidan O’Brien

1

58kg

   

2

 

AVILIUS (GB)

   

James Cummings

2

57.5kg

   

3

 

CROSS COUNTER (GB)

   

Charlie Appleby

3

57.5kg

   

4

 

LYS GRACIEUX (JPN)

   

Yoshito Yahagi

4

57kg

   

5

 

HOMESMAN (USA)

   

Liam Howley

5

56kg

   

6

 

HUMIDOR (NZ)

   

Ciaron Maher & David Eustace

6

56kg

   

7

 

MARMELO (GB)

   

Hughie Morrison

7

56kg

   

8

 

MASTER OF REALITY (IRE)

   

Joseph O’Brien

8

55.5kg

   

9

 

MIRAGE DANCER (GB)

   

Trent Busuttin & Natalie Young

9

55.5kg

   

10

 

SOUTHERN FRANCE (IRE)

   

Ciaron Maher & David Eustace

10

55.5kg

   

11

 

HUNTING HORN (IRE)

   

Aidan O’Brien

11

55kg

   

12

 

ISPOLINI (GB)

   

Charlie Appleby

12

55kg

   

13

 

JOHANNES VERMEER (IRE)

   

Liam Howley

13

55kg

   

14

 

LATROBE (IRE)

   

Joseph O’Brien

14

55kg

   

15

 

MER DE GLACE (JPN)

   

Hisashi Shimizu

15

55kg

   

16

 

MUSTAJEER (GB)

   

Kris Lees

16

55kg

   

17

 

ROSTROPOVICH (IRE)

   

David & B Hayes & T Dabernig

17

55kg

   

18

 

TRAP FOR FOOLS

   

Jarrod McLean

18

55kg

   

19

 

TWILIGHT PAYMENT (IRE)

   

Joseph O’Brien

19

55kg

   

20

 

MORANDO (FR)

   

Andrew Balding

20

54.5kg

   

21

 

YUCATAN (IRE)

   

Liam Howley

21

54.5kg

   

22

 

FINCHE (GB)

   

Chris Waller

22

54kg

   

23

 

GOLD MOUNT (GB)

   

Ian Williams

23

54kg

   

24

 

MUNTAHAA (IRE)

   

David & B Hayes & T Dabernig

24

54kg

   

25

 

RAYMOND TUSK (IRE)

   

Richard Hannon

25

54kg

   

26

 

RED VERDON (USA)

   

Ed Dunlop

26

54kg

   

27

 

SIXTIES GROOVE (IRE)

   

Kris Lees

27

54kg

   

28

 

ANGEL OF TRUTH

   

Gwenda Markwell

28

53.5kg

   

29

 

BIG DUKE (IRE)

   

Kris Lees

29

53.5kg

   

30

 

DOWNDRAFT (IRE)

   

Joseph O’Brien

30

53.5kg

   

31

 

DURETTO (GB)

   

Matt Cumani

31

53.5kg

   

32

 

MAGIC WAND (IRE)

   

Aidan O’Brien

32

53.5kg

   

33

 

NEUFBOSC (FR)

   

David & B Hayes & T Dabernig

33

53.5kg

   

34

 

SHRAAOH (IRE)

   

Chris Waller

34

53.5kg

   

35

 

SOUND (GER)

   

Michael Moroney

35

53.5kg

   

36

 

TORCEDOR (IRE)

   

Andreas Wohler

36

53.5kg

   

37

 

DESERT SKYLINE (IRE)

   

David Elsworth

37

53kg

   

38

 

KENEDNA

   

Ciaron Maher & David Eustace

38

53kg

   

39

 

KINGS WILL DREAM (IRE)

   

Chris Waller

39

53kg

   

40

 

PATRICK ERIN (NZ)

   

Chris Waller

40

53kg

   

41

 

PRINCE OF ARRAN (GB)

   

Charlie Fellowes

41

53kg

   

42

 

RAHEEN HOUSE (IRE)

   

William Haggas

42

53kg

   

43

 

YULONG PRINCE (SAF)

   

Chris Waller

43

53kg

   

44

 

CONSTANTINOPLE (IRE)

   

David & B Hayes & T Dabernig

44

52.5kg

   

45

 

DAL HARRAILD (GB)

   

Ciaron Maher & David Eustace

45

52.5kg

   

46

 

DJANGO FREEMAN (GER)

   

Robert Hickmott

46

52.5kg

   

47

 

GALLIC CHIEFTAIN (FR)

   

Archie Alexander

47

52.5kg

   

48

 

GREY LION (IRE)

   

Matthew Smith

48

52.5kg

   

49

 

IL PARADISO (USA)

   

Aidan O’Brien

49

52.5kg

   

50

 

MR QUICKIE

   

Phillip Stokes

50

52.5kg

   

51

 

OUR CENTURY (IRE)

   

Kim Waugh

51

52.5kg

   

52

 

RED CARDINAL (IRE)

   

Kris Lees

52

52.5kg

   

53

 

RED GALILEO (GB)

   

Saeed Bin Suroor

53

52.5kg

   

54

 

SIR CHARLES ROAD

   

Lance O’Sullivan & Andrew Scott

54

52.5kg

   

55

 

STEEL PRINCE (IRE)

   

Anthony Freedman

55

52.5kg

   

56

 

SURPRISE BABY (NZ)

   

Paul Preusker

56

52.5kg

   

57

 

AMBITIOUS (JPN)

   

Anthony Freedman

57

52kg

   

58

 

BARSANTI (IRE)

   

Roger Varian

58

52kg

   

59

 

BUCKHURST (IRE)

   

Joseph O’Brien

59

52kg

   

60

 

CROWN PROSECUTOR

   

Stephen Marsh

60

52kg

   

61

 

DASHING WILLOUGHBY (GB)

   

Andrew Balding

61

52kg

   

62

 

GLORY DAYS (NZ)

   

Bill Thurlow

62

52kg

   

63

 

HAKY (IRE)

   

John Hammond

63

52kg

   

64

 

HARIPOUR (IRE)

   

Chris Waller

64

52kg

   

65

 

MEINER WUNSCH (JPN)

   

Takahiro Mizuno

65

52kg

   

66

 

NELSON (IRE)

   

Liam Howley

66

52kg

   

67

 

POUNAMU

   

Michael Kent

67

52kg

   

68

 

RUNAWAY

   

Gai Waterhouse & Adrian Bott

68

52kg

   

69

 

SIKANDARABAD (IRE)

   

David & B Hayes & T Dabernig

69

52kg

   

70

 

TECHNICIAN (IRE)

   

Martyn Meade

70

52kg

   

71

 

VERRY ELLEEGANT (NZ)

   

Chris Waller

71

52kg

   

72

 

VOW AND DECLARE

   

Danny O’Brien

72

52kg

   

73

 

YOGI (NZ)

   

Ciaron Maher & David Eustace

73

52kg

   

74

 

YOUNGSTAR

   

Chris Waller

74

52kg

   

75

 

BRIMHAM ROCKS (GB)

   

Chris Waller

75

51.5kg

   

76

 

NIGHT’S WATCH (NZ)

   

Chris Waller

76

51.5kg

   

77

 

STIVERS (ARG)

   

Dermot K Weld

77

51.5kg

   

78

 

THE CHOSEN ONE (NZ)

   

Murray Baker & Andrew Forsman

78

51.5kg

   

79

 

TRUE SELF (IRE)

   

William Mullins

79

51.5kg

   

80

 

BIZZWINKLE (NZ)

   

Patrick Payne

80

51kg

   

81

 

BLUE BREEZE (NZ)

   

Allan Morley

81

51kg

   

82

 

CASCADIAN (GB)

   

James Cummings

82

51kg

   

83

 

IN A TWINKLING

   

Jamie Richards

83

51kg

   

84

 

LORD FANDANGO (GER)

   

Archie Alexander

84

51kg

   

85

 

MIDTERM (GB)

   

Michael & Luke Cerchi

85

51kg

   

86

 

QAFILA

   

David & B Hayes & T Dabernig

86

51kg

   

87

 

SWEET THOMAS (GER)

   

Matthew Smith

87

51kg

   

88

 

VENICE BEACH (IRE)

   

Liam Howley

88

51kg

   

89

 

WREN’S DAY (USA)

   

James Cummings

89

51kg

   

90

 

ZACADA (NZ)

   

Murray Baker & Andrew Forsman

90

51kg

   

91

 

AZURO (FR)

   

Ciaron Maher & David Eustace

91

50.5kg

   

92

 

BIN BATTUTA (GB)

   

Saeed Bin Suroor

92

50.5kg

   

93

 

ETYMOLOGY

   

James Cummings

93

50.5kg

   

94

 

GIRL TUESDAY

   

Chris Waller

94

50.5kg

   

95

 

MOUNTAIN HUNTER (USA)

   

Saeed Bin Suroor

95

50.5kg

   

96

 

SELF SENSE

   

David Brideoake

96

50.5kg

   

97

 

TRANSACT

   

Gai Waterhouse & Adrian Bott

97

50.5kg

   

98

 

ALFARRIS (FR)

   

David & B Hayes & T Dabernig

98

50kg

   

99

 

ALIFEROUS

   

Kris Lees

99

50kg

   

100

 

ANGEL OF HEAVEN

   

Kris Lees

100

50kg

   

101

 

ATTENTION RUN (GER)

   

Kris Lees

101

50kg

   

102

 

BASS (JPN)

   

Liam Howley

102

50kg

   

103

 

BEAU BALMAIN (GER)

   

Jim Conlan

103

50kg

   

104

 

BONDEIGER

   

Ciaron Maher & David Eustace

104

50kg

   

105

 

CALIBURN (IRE)

   

Jamie Richards

105

50kg

   

106

 

CAPE OF GOOD HOPE (IRE)

   

David & B Hayes & T Dabernig

106

50kg

   

107

 

CARIF

   

Peter & Paul Snowden

107

50kg

   

108

 

DABIYR (IRE)

   

Chris Waller

108

50kg

   

109

 

DIVANATION

   

Tony & Calvin McEvoy

109

50kg

   

110

 

DOUGLAS MACARTHUR (IRE)

   

Liam Howley

110

50kg

   

111

 

EMINENCE (IRE)

   

Aidan O’Brien

111

50kg

   

112

 

EXEMPLAR (IRE)

   

Liam Howley

112

50kg

   

113

 

FAIRLIGHT (IRE)

   

Kris Lees

113

50kg

   

114

 

GUNDOWN

   

Michael Moroney

114

50kg

   

115

 

HANG MAN (IRE)

   

Michael Moroney

115

50kg

   

116

 

HARRISON (GB)

   

Liam Howley

116

50kg

   

117

 

HEART OF GRACE (JPN)

   

Frank Pangallo

117

50kg

   

118

 

HUSH WRITER (JPN)

   

Gai Waterhouse & Adrian Bott

118

50kg

   

119

 

ILWENDO (GER)

   

Matthew Smith

119

50kg

   

120

 

KING OF LEOGRANCE (FR)

   

Liam Howley

120

50kg

   

121

 

LADY YOUNG

   

Tony & Calvin McEvoy

121

50kg

   

122

 

LOOKS LIKE ELVIS

   

Bryan Dais

122

50kg

   

123

 

MASTER OF WINE (GER)

   

Michael, Wayne & John Hawkes

123

50kg

   

124

 

MOSH MUSIC

   

Archie Alexander

124

50kg

   

125

 

MOUNT EVEREST (IRE)

   

Aidan O’Brien

125

50kg

   

126

 

NORWAY (IRE)

   

Aidan O’Brien

126

50kg

   

127

 

ONCE WERE LOST (IRE)

   

Lindsey Smith

127

50kg

   

128

 

OUR CANDIDATE (IRE)

   

Kris Lees

128

50kg

   

129

 

RE EDIT

   

Chris Waller

129

50kg

   

130

 

SAUNTER BOY (FR)

   

Kris Lees

130

50kg

   

131

 

SCARLET DREAM

   

Mark Newnham

131

50kg

   

132

 

SOUTH PACIFIC (GB)

   

Aidan O’Brien

132

50kg

   

133

 

SPANISH POINT (GB)

   

Liam Howley

133

50kg

   

134

 

SPANISH STEPS (IRE)

   

Liam Howley

134

50kg

   

135

 

STELLAR IMPACT (JPN)

   

Gai Waterhouse & Adrian Bott

135

50kg

   

136

 

SULLY (NZ)

   

Trent Busuttin & Natalie Young

136

50kg

   

137

 

SUPER TITUS (GB)

   

David & B Hayes & T Dabernig

137

50kg

   

138

 

SUPERNOVA (GB)

   

Michael, Wayne & John Hawkes

138

50kg

   

139

 

TARWIN

   

Michael Kent

139

50kg

   

140

 

TAVISTOCK DANCER (NZ)

   

Mick Price & Michael Kent (Jnr)

140

50kg

   

141

 

THE GOOD FIGHT (NZ)

   

Shaune Ritchie

141

50kg

   

142

 

TOP OF THE RANGE (NZ)

   

Michael Moroney

142

50kg

   

143

 

US ARMY RANGER (IRE)

   

Liam Howley

143

50kg

   

144

 

VALAC (IRE)

   

David & B Hayes & T Dabernig

144

50kg

   

145

 

VERNANME (NZ)

   

Stephen Marsh

145

50kg

   

146

 

WALL OF FIRE (IRE)

   

Ciaron Maher & David Eustace

146

50kg

   

147

 

WESTERN AUSTRALIA (IRE)

   

Aidan O’Brien

147

50kg

   

148

 

WOLFE (JPN)

   

Gai Waterhouse & Adrian Bott

148

50kg

   

149

 

ECHO LAD

   

Gai Waterhouse & Adrian Bott

149

49kg

   

150

 

ENTENTE

   

Gai Waterhouse & Adrian Bott

150

49kg

   

151

 

JUST THINKIN’

   

Gai Waterhouse & Adrian Bott

151

49kg

   

152

 

RULE THE WORLD

   

Gai Waterhouse & Adrian Bott

152

49kg